Skip to content

Kupno czy adopcja szczurków

Skąd wziąć szczurka ?

Masz parę opcji:

  • adopcja
  • nabycie drogą kupna – sugerujemy hodowle, nie sklep zoologiczny.

Adopcja

Masz do wyboru adopcję z domu tymczasowego lub od obcych ludzi z internetu.

Jeżeli adoptowałeś szczura z niewiadomego źródła, zabierz go do weterynarza, przed przystąpieniem do łączenia. Dobrze byłoby zrobić mu 2-tygodniową kwarantannę w osobnej klatce. Dzięki temu poznasz jego charakter, pozwolisz mu zaadoptować się do nowego otoczenia i upewnisz się, że gryzoń jest zdrowy i nie zarazi Twojego szczura czy stada.

Dlaczego hodowla, a nie sklep zoologiczny?

Szczurki kupowane z hodowli są zdrowe i w późniejszym życiu nie wymagają leczenia i ciągłych wizyt, które potrafią sporo kosztować. Szczurki ze sklepów zoologicznych są często dzikie, gryzą i wymagają zdecydowanie więcej czasu, aby z dzikusa stały się miziakiem.

Kupno czy adopcja szczurków 01

Nasza przygoda ze szczurkami zaczęła się od Hiro ze zdjęcia powyżej. Był to nasz pierwszy szczurek. Nie byliśmy jeszcze wtedy świadomi, że nie należy szczurków kupować w sklepie zoologicznym i że są to zwierzątka silnie stadne. Hiro był nabyty drogą kupna w Zoo Karina, gdzie sprzedawcy nie wiedzieli nawet, czy jest chłopakiem czy dziewczyną ☹️. Początkowo był strasznym dzikusem, gryzł i nie dawał się miziać.
Jego głównym opiekunem była moja córka Marta, która poświęciła mu bardzo dużo swojego czasu. Dzięki temu, Hiro stał bardzo przyjacielsko nastawiony do ludzi.
Po roku nabyliśmy drugiego szczurka. Tym razem był to Shiro rasowy Dumbo Devil z hodowli. Typowa ciamajda i pozytywny charakter, wiecznie liżący nas po rękach.

Kupno czy adopcja szczurków 02

Chłopcy nie od razu przypadli sobie do gustu. Hiro od razu pokazał, kto ustala zasady. Łączenie trwało około 2 tygodnie. Wszyscy przeżyli, ran i strat za dużych nie było. Nie stosowaliśmy żadnych szczególnych metod. Jednak nie zawsze tak jest.

O tym, jak łączyć szczurki napiszemy w naszym kolejnym wpisie.

.