Skip to content

Klatka dla chomika i jej wyposażenie

Nasi najmniejsi hotelowi goście to chomiczki. To, że są one małe nie znaczy, że mają małe potrzeby. Okazuje się, że i chomiczek może mieć wypasioną klatkę z różnymi bajerami. Jak klatka dla chomika mogłaby wyglądać? Zacznijmy od początku.

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Wszystko zależy od tego, jakiej rasy jest nasz chomiczek. Minimalne wymiary podstawy klatki dla chomika powinny wynosić 60×40 cm dla chomików karłowatych i chińskich, i 80×40 cm dla chomika syryjskiego. Najczęściej spotykanym rodzajem klatek są klatki metalowe i plastikowe. Popularne kiedyś akwarium nie jest zbyt dobrym pomysłem, gdyż cyrkulacja powietrza jest w nim o wiele gorsza, niż w dwóch powyższych, ponadto chomik nie może się po nim wspinać i o wiele gorzej słyszy odgłosy dobiegające z reszty domu.

Dostępne wyposażenie klatki:

Domek

Bardzo ważny jest domek, w którym nasz podopieczny będzie mógł się schować. W idealnym przypadku domek nie powinien mieć dna, co pozwoli chomikom na kopanie i układanie go według własnego gustu. Domek powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Najbardziej polecane są domy z tworzywa sztucznego,drewna bądź też z trawy czy materiału.

Kołowrotek

Jednym z najważniejszych akcesoriów, które dają chomiczkom zabawę, jest kołowrotek. Należy wybrać właściwy kołowrotek, ponieważ zły może spowodować wygięcia kręgosłupa, problemy z chodzeniem lub uszkodzenie nóg chomika. Najmniejsza średnica kołowrotka to 20 cm i dotyczy to chomików karłowatych. Dla chomików syryjskich i innych większych minimalna wielkość kołowrotka to 28 cm. Najważniejszą rzeczą jest to, że kołowrotek nie miał szczelin ani wbudowanej części przedniej, chodzi również o kołowrotki z mechanizmem nożycowym.

Miseczka na jedzenie

Miska z jedzeniem powinna być ciężka i stabilna. Zazwyczaj chomiki uwielbiają przewracać wyposażenie klatki. Nie zapomnijmy, że musi być duża. Chomiczki często wchodzą do wnętrza miseczki i jedzą w ten sposób.

Miseczka na wodę

Woda powinna być wymieniana codziennie. Do picia podajemy chomikowi przegotowaną wodę lub wodę źródlaną z butelki. Ciężka miska o małej średnicy jest lepszym rozwiązaniem niż poidło. Chomik będzie pić w swojej naturalnej pozycji, a także łatwiej jest ją wyczyścić niż poidło.

Wanna do kąpieli

Warto podkreślić, że chomiki nie są przystosowane do wodnych kąpieli. Uwielbiają natomiast kąpać się w specjalnym piasku.
Na rynku dostępne są wanienki drewniane i plastikowe, narożne i podłużne.

Hamaki i podesty

Chomiki uwielbiają biegać i wspinać się. Aranżując klatkę, warto dodać im hamaki i podesty, aby zwiększyć przestrzeń do eksploracji.

.