Skip to content

Dieta szynszyli

Szynszyle to gryzonie wywodzące się z Ameryki Południowej, gdzie zamieszkują jałowe tereny na dużych wysokościach Andów (od ok. 3000 do 5000 m n.p.m.). Surowy i suchy klimat sprawił, iż posiadają one bardzo specyficzne preferencje pokarmowe. Dieta szynszyli to pokarm wysoko włóknisty, niemal pozbawiony wilgoci.

Dieta szynszyli powinna opierać się na trzech podstawowych składnikach: dobrej jakości suchym sianie, suchych ziołach oraz dobrej jakości gotowej karmie dla szynszyli (w postaci granulatu lub mieszanki różnych składników, aby nie wyjadały tylko części składników). Siano stanowi 70-90 % codziennej racji żywieniowej szynszyli. Powinno ono pachnieć, mieć zielonkawy kolor i nie pochodzić z łąk czy pól, które znajdują się blisko drogi. Nie może być mokre, bo to może doprowadzić do wzdęć, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia szynszyli.

Dieta szynszyli 01

Drugim istotnym składnikiem w diecie szynszyli są suche zioła. Powinny one stanowić od 5-10% codziennej racji pożywienia. Zioła są naturalnym źródłem witamin i minerałów. Jedne pomagają w procesach trawiennych, inne wzmacniają odporność, a jeszcze inne pozwalają zachować zdrowy wygląd sierści pupila. Gotowa karma powinna stanowić 5-10 % codziennej racji żywieniowej. Pozwala ona ścierać wiecznie rosnące zęby. Jest to bardzo ważne, gdyż u szynszyli wszystkie zęby, zarówno siekacze, jak i policzkowe rosną przez całe życie (nawet do ok. 7 cm/rok). Dodatkowo warto podawać również gałązki i patyki drzew liściastych i owocowych oraz korę, która jest bogata w garbniki i wiele składników pozytywnie wpływających na metabolizm gryzonia.

Jeśli nie będziemy karmić gryzonia gałązkami, a klatka dla szynszyla zostanie pozbawiona elementów do ścierania, może dojść do przerostu uzębienia. To z kolei sprawi, że szynszyla straci apetyt, stanie się bardziej apatyczna, a jej masa ciała ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Dieta szynszyli 02

Dieta szynszyli. Czym karmić?

Zioła i rośliny pastewne: mniszek lekarski, lucerna, babka lancetowata, babka szerokolistna, mięta, melisa, bazylia, krwawnik, szyszki chmielu, ziele jasnoty, rutwica, pokrzywa, podagrycznik, rdest ptasi, liść truskawki, liść porzeczki, liść maliny, liść jeżyny, ziele fiołka trójbarwnego, karczoch, kłącze perzu, ziele topinamburu, jeżówka.

Liście drzew: liście brzozy, liście i kwiat lipy, liście morwy białej, liście leszczyny, liście gruszy, liście jabłoni,

Kwiaty: kwiat i ziele malwy czarnej, hibiskus, nagietek, płatki róży, płatki słonecznika, kocanka, rumianek, rumian rzymski

W karmieniu szynszyli bardzo istotny jest stały dostęp do świeżej wody. Średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 40-120 ml.

Dieta szynszyli 03

Czego nie podawać szynszylom?

Warzywa i owoce nie są najlepszym rozwiązaniem dla szynszyli i mogą doprowadzić do rozwoju groźnej dla zdrowia cukrzycy. Szynszyle domowe mogą jeść warzywa i owoce jedynie w sporadycznych przypadkach.